WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

Prowadzone przez doświadczonego fotografa przybliżą Ci następujące zagadnienia:

  • Aparat - podstawowe zagadnienia konstrukcji.
  • Co to jest czas naświetlania, liczba przesłony i czułość (ISO).
  • Rodzaje obiektywów i ich wpływ na formowanie obrazu.
  • Podstawowe informacje dotyczące kadrowania.
  • Jakim programem i jak przetwarzać pliki JPG.

Dzięki tym spotkaniom zachęcimy Cię do podjęcia wyzwania, by robić zdjęcia w innym trybie niż „auto", wyjaśniając oczywiście po co te wszystkie guziki i pokrętła w aparacie, co i po co możesz ustawić w pozycjach menu oraz jak świadomie robić lepsze zdjęcia.

Chciałabym, by podczas trwania projektu dokumentować nasze działania za pomocą aparatu. Warsztaty umożliwią zdobycie wiedzy, którą będziecie mogli wykorzystać w praktyce. A kto wie, może obudzi się w którymś z Was pasja fotograficzna?

PLANSZOMANIA

Podczas tych spotkań będziesz mieć okazję, by grając dać sobie czas na „chwileczkę zapomnienia". Można przenieść się w odległe czasy i najróżniejsze światy. Budować zamki dla średniowiecznych władców, rządzić starożytnym Egiptem, kolonizować osady, rozwijać swoje mocarstwa, rywalizować o względy panien i kawalerów, handlować rzadkimi towarami w kosmosie i łącząc siły pokonywać wspólnego wroga.

Chcę pokazać Ci, że można w inny sposób, niż przed ekranem, spędzić czas dobrze się bawiąc.

Według specjalistów, gry planszowe rozwijają zainteresowania i osobowość. Pozwalają ćwiczyć koncentrację i przyswajają wiedzę. Szlifują zdolności przestrzenne, rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową. Uczą myślenia i działania w zespole, znaczna część gier wymaga interakcji miedzy uczestnikami gry. Gry planszowe zapewniają odpowiednią dozę intelektualnej rozrywki, połączoną z niemałą dawka śmiechu i wygłupów. No i chyba najważniejsze - integrują.

MICHAŁOWICE QUEST!

To trzecia propozycja projektu RUSZ GŁOWĄ. Chciałabym abyście lepiej poznali swoją okolicę, dowiedzieli się ciekawostek o naszej gminie i wspólnie stworzyli scenariusz gry terenowej. Może znacie starszych ludzi, którzy mieszkają tu od zawsze? Może macie w rodzinnych archiwach stare zdjęcia, opowieści i ciekawostki o miejscowości, w której mieszkacie?

Z zebranych informacji możecie stworzyć fajną przygodę, do której zaprosicie innych mieszkańców.

Wszystkie opisane działania umożliwią wam dobrą zabawę, a także lepsze poznanie siebie, rówieśników i środowiska, w którym żyjecie.


Fundacja ART Aktywni Razem Twórczo została laureatem Regionalnego Konkursu Grantowego „Równać Szanse 2013". Misją Programu „Równać Szanse" jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast. Dobry start rozumiany jest jako realizowanie przez młodych ludzi samodzielnie i realistycznie określonych celów życiowych, w tym także celów edukacyjnych.

W roku 2013 do konkursu przystąpiło 445 wnioskodawców, z czego dofinansowano 103 projekty. Celem projektu „RUSZ GŁOWĄ" jest nabycie kompetencji społecznych, umiejętności pracy w grupie, nauka odpowiedzialności; odkrywanie przez młodzież swoich mocnych i słabych stron; wzrost kompetencji w zakresie logicznego, kreatywnego myślenia i koncentracji uwagi. Ponadto poznanie specyfiki gminy Michałowice poprzez zaprojektowanie i realizację gry terenowej.  Rozbudzenie pasji fotograficznej oraz doskonalenie warsztatu fotografii cyfrowej; zapewnienie młodzieży organizacji czasu wolnego oraz  możliwość do zacieśniania więzów rodzinnych i społecznych.

Projekt skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej zamieszkującej gminę Michałowice, a w szczególności uczniów gimnazjum w Michałowicach.

Kwota uzyskanej dotacji to 6000 zł. Realizacja projektu rozpocznie się w styczniu 2014 r. Już dziś wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z p. Dorotą Klee-Adamowicz, koordynatorem projektu „RUSZ GŁOWĄ", telefonicznie 600336600 lub mailowo biuro@fundacjaart.org.

Projekt współfinansowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego Równać Szanse 2013.

7 marca

Kolejne spotkanie z cyklu PLANSZOMANIA odbyło się w piątek 7 marca. Uczestnicy podzieleni na grupy zapoznawali się z kolejnymi grami planszowymi: min. TAJEMNICZE DOMOSTWO, MALL OF HORROR, FOR SALE. Podgryzając nerwowo paluszki (na szczęscie nie swoje), młodzież starała się osiągnąć cel gry - wygrać! Tym razem zasady wymagały współpracy między grającymi, dlatego wszyscy starali się działać wspólnie. I udało się! Fotorelacja poniżej.

7 marca

14 marca

Odbyły się drugie WARSZTATY FOTOGRAFICZNE. Tym razem było trochę teorii i trochę praktyki. Prowadzący p.Konrad starał się przybliżyć pojęcie przesłony, ISO, czasu naświetlania i innych parametrów aparatu, które mają wpływ na wykonywane zdjęcię. Nie było to łatwo zrozumieć, ale nie zrażając się tym, uczestnicy wykonywali pod czujnym okiem specjaisty swoje pierwsze fotografie. Kolejne zajęcia zaplanowane są w terenie, nie możemy się ich już doczekać!

Pierwszy dzień wiosny

Wieczór pierwszego dnia wiosny uczestynicy projektu spędzili w Twierdzy Gier na warszawskim Ursynowie. Wybraliśmy się całą grupą, by poznać miejsce, w którym spotykają się miłośnicy planszówek. Droga była dość dłuda: musieliśmy jechać kolejką WKD a następnie metrem. Dla niektórych była to pierwsza podróż podziemną kolejką! Oczywiście nie odbyło się to bez przygód, otóż część grupy nie zdążyła wsiąść do metra i została na stacji Centrum, a my pojechaliśmy dalej. Na szczęście odnaleźliśmy się po kilku stacjach i razem dotarliśmy na miejsce. Emocje towarzyszące podróży nie opadały…

Twierdza Gier to niewielki lokal, w którym mieści się sklep z grami planszowymi, a także jesto miejsce spotkań miłośników gier. Spotykają się co piątek (podobnie jak my) i grają. Uczestnicy projektu mieli okazję, by poznać innych fascynatów, nowe gry, nowe zasady i miło spędzić wieczór. Wszystkim baardzo się podobało. Z wypiekami na twarzach poddawali się rozrywkom, trudno było zdecydować o powrocie do domu. Jednak zmuszeni późnymi godzinami wieczornymi, młodzież zmęczona wyczerpującym dniem wróciła do domu.Fotorelacja poniżej.

28 marca

W piątkowe popołudnie spotkaliśmy się, aby zaprojektować i wykonać zaproszenia dla rodziców. Uczestnicy postanowili bowiem zaprezentować swoją pasję dorosłym. Chcieli wspólnie z nimi spędzić miły wieczór, pokazać w jaki sposób można aktywnie wykorzystać wolną chwilę. Młodzież zabrała się do pracy. Ułożenie zgrabnego zaproszenia zajęło nam trochę czasu, ale wszystkie zostały wykonane ręcznie, co ma niezaprzeczalną wartość w naszych czasach. Było wesoło i produktywnie, a oto fotorelacja:

4 kwietnia

Pojawili się zaproszeni rodzice. Pełni zapału, starali się zapamiętać niektóre dość skomplikowane zasady gier. Humory dopisywały, młodzież przygotwała poczęstunek, a czas szybciutko mijał... Wszyscy dobrze się bawili, i nawet najmłodsi goście brali udział w rozgrywkach. Dorośli przekonali się, że planszówki to nie tylko warcaby czy chińczyk, ale świetne pozycje takie jak np. gra Tajmnicze Domostwo, która wymaga kooperacji między wszystkimi grającymi, bez wzgłedu na różnicę wieku. Mam nadzieję, że spotkania takie jak te, zasieją odrobinę zainteresowania planszówkami i udowdnią, ze można fajnie spędzić czas w długie nudne wieczory z całą rodziną, niekoniecznie przed ekranem. Fotorelacja poniżej:

11 kwietnia

Odbyły się kolejne WARSZTATY FOTOGRAFICZNE. Tym razem wyruszyliśmy z obiektywami w teren. Zależało nam na korzystnym świetle, dlatego późne popułdnie było idealną porą. Uczestnicy uczyli się jak perspektywa zmienia fotografię, jaki na nią wpływ ma czas naświetlania, odległość, przesłona itp. Młodzi fotografowie z zaangażowaniem wykonywali polecenia, zrobili wiele zdjęć, które pojawią się na wystawie podsumowującej projekt. Prowadzący zlecił kursantom wykonanie 10 fotografii obejmujacych temat: CZAS, LUDZIE, PRZEMIANY, dotyczący naszej gminy Michałowice. Ciekawa jestem bardzo, jak będą wyglądały prace.

Kilkoro już zapowiedziało, że fotografia to ich przyszłość… Zaszczepić nową pasję u młodych osób, bezcenne…

25 kwietnia

Spotkaliśmy się, aby rozpocząć kolejne nasze zadanie, jakim jest projekt gry terenowej MICHAŁOWICE QUEST, przeznaczonej dla mieszkańców gminy. Tym razem na spotkanie wspierali: Karolina Szadurska (v-ce prezes fundacji) oraz Adam Adamowicz - nasz specjalista od gier. Wspólnie staraliśmy się przyjąć ogólne zasady powstającej gry, młodzi wymyślali fabułę, a na następne spotkanie mają za zadanie przygotować, w zespołach, propozycje poszczególnych konkurencji. Nasza grupa projektowa została poproszona o przeprowadzenie naszej gry podczas obchodów Dnia Sportu w Szkole Podstawowej w Michałowicach. Uczestnikami mają być uczniowie klas IV, tak więc stoi przed nami odpowiedzialne zadanie!

9 maja

Odbyło się kolejne nasze spotkanie, na którym pracowaliśmy nad grą trerenową, która ma sie odbyć już 30 maja! Pan Konrad zaznajamiał nas z tajnikami fotografii podczas kolejnych Warsztató Fotograficznych. Tym razem wybraliśmy się w teren w poszukiwaniu intersujących miejsc i ludzi. Spacerowaliśmy po uliczkach niedaleko szkoły i spotkaliśmy przemiłą Panią z ulicy Szarej, która pozwoliła nam wejść na teren swojej posesji i robić zdjęcia, a także opowiedziała wiele ciekawostek na temat swojej ulicy, mieszkańców i historii Michałowic.

16 maja

spotkaliśmy się by opracowywać szczegóły dotyczące gry terenowej.Okazało się, że od pomysłu do szczegółowego określenia zasad poszczególnych konkurencji jest daleka droga. Ale udało się już kilka pozycji doprecyzować, choć przed nami jeszcze dużo pracy! Jak widać najlepsze pomysły znajdują się na podłodze:)

23 maja

Uczestnicy projektu mieli okazję spotkać się w szkolnej pracowni komputerowej, by poznać tajniki programu, który pozwala na publikacje i obróbkę wykonanych wcześniej fotografii. To był owocnie spędzony czas. Umożliwi to przygotowanie zdjęć do wystawy, której otwarcie ma nastąpić w przyszłym miesiącu!

23 maja

26 maja

W poniedziałek wybraliśmy się do Urzędu Gminy Michałowice, aby spotkać się z Wójtem p.Krzysztofem Grabką i osobiście wręczyć mu zaproszenie na otwarcie wystawy. Niektórzy po raz pierwszy mieli okazję porozmawiać z Wójtem, a także zwiedzić budynek  Urzędu Gminy. Bardzo się podobał (budynek).

30 maja - Gra terenowa

W piątek w ramach Dnia Sportu obchodzonych przez Zespół Szkół w Michałowicach przeprowadziliśmy grę terenową MICHAŁOWICE QUEST. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej - ponad 60 uczniów!

Trasa gry przebiegała uliczkami wokół szkoły.Drużyny składały się z 4-6 dzieci oraz 1 osoby dorosłej (nauczyciela lub rodzica). Po otrzymaniu instrukcji i Quizu do rozwiązania, zespoły wystartowały z dziedzińca gimnazjum. Musiały się spieszyć, bo czas zaliczenia wszystkich konkurencji wynosił 1 h. Oto opis poszczególnych zadań:

Konkurencja 1. RZUTY DO CELU

Konkurencja polega na trafieniu butem w kubeczek. Każdy z uczestników ma 2 próby, przy czym liczy się tylko jeden wybrany rzut. Może zostać oddanych 12 rzutów.

PUNKTACJA: Za trafienie otrzymuje 1 pkt, dodatkowo zdobywa 1 informację potrzebną do rozwiązania quizu.

Konkurencja 2. NARCIARSTWO.

W konkurencji uczestniczy 3 zawodników z każdej drużyny. Ich zadaniem jest pokonać wyznaczoną trasę ok. 10 m, w jak najkrótszym czasie, na specjalnie przygotowanych trzyosobowych nartach.

W wyznaczonych miejscach będzie można zdobyć potrzebne informacje do rozwiązania quizu.

PUNKTACJA: za przejście wyznaczonego odcinka max. 10 pkt

Konkurencja 3. GĄSIENICA.

Konkurencja polega na pokonaniu wyznaczonego w terenie odcinka w wyznaczonym czasie. Biorą w niej udział wszyscy zawodnicy drużyny. Drużyna otrzyma tyle hula-hoopów, ilu jest jej członków plus jeden dodatkowo. Wyznaczony dystans pokonać będzie można tylko chodząc przez obręcze. Nie można stąpać po ziemi. W jednym hula-hoopie może przebywać w tym samym czasie tylko jedna osoba.

PUNKTACJA: za przejście wskazanego odcinka drużyna otrzymuje 5 pkt oraz informacje do quizu.

Konkurencja 4. PUZZLE

Konkurencja polega na jak najszybszym i prawidłowym ułożeniu puzzli w wyznaczonym czasie.

PUNKTACJA: za prawidłowo ułożone puzzle można zdobyć 5 pkt oraz uzyskać informacje do quizu.

Konkurencja 5. STRZAŁ DO BRAMKI

Konkurencja polega na strzałach piłką do bramki z wyznaczonego miejsca. Każdy uczestnik ma 2 próby, przy czym punktowana jest jedna, przez niego wybrana. Może zostać oddanych 12 strzałów.

PUNKTACJA: za każde trafienie drużyna otrzymuje 1 pkt oraz informacje niezbędną do rozwiązania quizu.

Konkurencja 6. KRYKIET

Każdy z członków drużyny ma 2 strzały do bramki za pomocą kija do krykieta. Liczy się jeden wybrany strzał. Może zostać oddanych 12 strzałów przez drużynę.

PUNKTACJA: za trafienie drużyna otrzymuje 1 pkt oraz informacje niezbędną do rozwiązania quizu.

Konkurencja 7. QUIZ

Każda drużyna otrzymuje kartę z quizem, który rozwiązuje podczas trwania Gry. Informacje niezbędne do jego rozwiązania zdobyć można w pozostałych konkurencjach.

PUNKTACJA: za prawidłowo podane odpowiedzi przyznawane są punkty zaznaczone na karcie z pytaniami.

Meta znajdowała się przy wejsciu do gimnazjum. Drużyny przybiegały w różnej kolejności, ponieważ nie wszyscy wystartowali jednocześnie. Emocje towarzyszyły odpowiedziom na pytania zawarte w Quize dotyczącym informacji o naszej Gminie - nie wszystkim bowiem udało się zdobyć niezbędne wiadomości na poszczególnych punktach. Po podliczeniu wszystkich punktów zostały ogłoszone wyniki i rozdane nagrody dla pierwszych 3 zespołów (ufundowane przez Wójta Gminy Michałowice) oraz dyplomy dla wszystkich uczestników.

W realizacji gry pomocą służyli nam harcerze z 13 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej "ORLĘTA" im.Orląt Lwowskich z Michałowic, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa SITK oraz dyrektor Szkoły Podstawowej Ela Kwiatkowska, za co serdecznie dziękujemy! Fotorelacja poniżej:)